Masters 2020

Semi Final - 29 March - Caloundra

NOOSA SPRINGS D.H. 2 - 5 D.H. NOOSA
Andrew Horner 8   3 & 1 4 Rex Achurch
Andrew Grzegozewski 8   4 & 2 5 Graham Farrell
Jean-Luc Chadet 12   2 Up 8 Darren Wylie
Peter Teitzel 12   1 Up 9 Neville Hazlett
Marcus Dolby 15 3 & 1   9 Nic Walley
Chris Collinge 16   2 & 1 13 Ian Burrough
John Glennon 16 1 Up   14 Geoff Foster
 
MT COOLUM D.H 2 - 5 D.H MAROOCHY RIVER
Craig James 8 ½ ½ 7 Frank Watsford
Glenn Esden 7 ½ ½ 7 Jim Chiles
Grant Airey 10   3 & 1 11 Stephen Connors
Chris Rolph 11   4 & 3 12 Shane Emery
Glenn Dodds 14 5 & 4   12 Rod Smith
Doug Shand 15   1 Up 16 Robbie Moule
Paul Norman 16   4 & 3 16 Gerry Lynch
 

 

Masters Red Round 5 - 22 March - Gympie

GYMPIE D.H. 4 - 3 D.H. TWIN WATERS
Wayne Hastie 1 4 & 3   7 Steve Evans
Tim Coogan 6 5 & 3   7 Bruce Pratten
Steve James 7   2 & 1 8 Russell Harris
Gary Davis 9 7 & 5   8 Kevin Payme
Peter Crosby 10   1 Up 10 George Macaskill
Ken Pronger 20 2 Up   11 Steve Horridge
Don Griggs 11   4 & 3 15 Geoff Redman
 
MAROOCHY RIVER D.H 4½ - 2½ D.H HEADLAND
Frank Watsford 6 ½ ½ 3 Scott Bromfield
Jim Chiles 5 3 & 2   5 Ian Moore
Stephen Connors 9   3 & 1 5 Warren Sorby
Shane Emery 9 3 & 2   10 Warren Selvage
Rod Smith 10 1 Up   12 Neil Oxley
Stewart Evans 10   5 & 3 15 Burgess Stephenson
Gerry Lynch 13 3 & 1   16 Brett Stephenson
 
CALOUNDRA D.H. 2½ - 4½ D.H NOOSA
Peter Murphy 6   3 & 1 1 Rex Achurch
Roger Smith 5 5 & 3   3 Graham Farrell
Harold Loxton 9 2 Up   5 Darren Wylie
Kevin Clues 9   3 & 2 6 Nic Walley
Jeff Griffin 11 ½ ½ 7 Neville Hazlett
Ken Speare 12   2 Up 11 Ray Egge
Russell Michael 15   2 Up 12 Geoff Foster

 

Masters Black Round 5 - 22 March - Peregian

MT COOLUM D.H. 5 - 2 D.H. NAMBOUR
Craig James 7 4 & 3   5 Peter Black
Glenn Esden 6   2 & 1 7 Mike Peal
Grant Airey 9   2 Up 11 Scott Sommerville
Chris Rolph 10 4 & 3   11 Barry Reilly
Glenn Dodds 13 5 & 4   14 Peter Simpson
Doug Shand 14 3 & 2   14 Angus Smith
Paul Norman 15 4 & 3   14 Pat Mullay
 
COOROY D.H 1½ - 5½ D.H NOOSA SPRINGS
Marc Bright 2   2 & 1 8 Andrew Horner
Mark Kelly 8 7 & 5   8 Andrew Grzegozewski
Peter Buchbach 9 ½ ½ 12 Marcus Dolby
Brett Robertson 9   2 & 1 12 Peter Teitzel
Andrew Stewart 9   5 & 4 15 Chris Collinge
Keith Harkins 12   3 & 2 15 John Glennon
Jeff McDonald 14   5 & 4 15 Glen Sunderland
           
PEREGIAN
  BYE

 

 

Masters Red Round 4 - 8 March - Headland

HEADLAND D.H. 5 - 2 D.H. GYMPIE
Scott Bromfield 4 1 Up   4 Doug Westlake
Warren Sorby 7 ½ ½ 8 Tim Coogan
Warren Selvage 12 3 & 2   8 Steve James
Neil Oxley 12 2 & 1   10 Gary Davis
John Cleary 15   1 Up 11 Peter Crosby
Burgess Stephenson 15 5 & 4   12 Ken Pronger
Brett Stephenson 18 ½ ½ 15 Brett Groundwater
 
CALOUNDRA D.H 3½ - 3½ D.H TWIN WATERS
Roger Smith 7   2 Up 6 John Catchpole
Peter Murphy 8 3 & 2   8 Bruce Pratten
Kevin Clues 12 ½ ½ 9 Steve Evans
Blue Loxton 12 6 & 5   9 Russell Harris
Jeff Griffin 12   2 & 1 12 George Macaskill
Ken Speare 14   2 & 1 13 Steve Horridge
Russell Michael 18 2 Up   18 Geoff Redman
 
NOOSA D.H. 4 - 3 D.H MAROOCHY RIVER
Neville Hazlett 8 10 & 8 DQ 7 Frank Watsford
Nic Walley 8 5 & 4   7 John Sandow
Rex Achurch 3 ½ ½ 11 Steven Connors
Graham Farrell 4   6 & 4 11 Shane Emery
Ian Burrough 11 9 & 7   12 Rod Smith
Ray Egge 12 ½ ½ 15 Robbie Moule
Geoff Foster 14   5 & 3 16 Gerry Lynch

 

Masters Black Round 4 - 8 March - Noosa Springs

MT COOLUM D.H. 5 - 2 D.H. COOROY
Craig James 6 1 Up   2 Marc Bright
Glenn Esden 6 3 & 2   8 Kevin Stevens
Grant Airey 9   4 & 2 8 Peter Kennedy
Chris Rolph 10 4 & 3   9 Brett Robertson
Daryl Frost 11   4 & 3 9 Andrew Stewart
Glenn Dodds 14 3 & 1   12 George Hall
Paul Norman 15 3 & 2   15 Jeff McDonald
 
NAMBOUR D.H 1 - 6 D.H PEREGIAN
Peter Black 5   4 & 3 5 Michael Car
Mike Peal 7   3 & 1 7 Mike Lagowski
Scott Sommerville 11   2 & 1 8 Peter Bell
Barry Reilly 11   3 & 1 10 Russell Bennett
Peter Simpson 14 ½ ½ 11 Dale Whitney
Patt Mullay 14 ½ ½ 14 John Parsons
Angus Smith 14   4 & 2 14 Peter Boyle
           
NOOSA SPRINGS
  BYE

 

 

 

Masters Red Round 3 - 1 March - Caloundra

CALOUNDRA D.H. 4 - 3 D.H. MAROOCHY RIVER
Peter Murphy 8   1 Up 7 Frank Watsford
Roger Smith 8 2 & 1   7 Jim Chiles
Kevin Clues 12 1 Up   11 Steve Connors
Blue Loxton 12   2 Up 12 Shane Emery
Ken Speare 15 2 & 1   12 Rod Smith
Russell Michael 15   1 Up 15 Gerry Lynch
Paul Shaw 18 1 Up   17 Greg Young
 
NOOSA D.H 4 - 3 D.H GYMPIE
Neville Hazlett 8   4 & 2 3 Wayne Hastie
Nic Walley 8 2 & 1   8 Tim Coogan
John Mierocha 2   1 Up 11 Gary Davis
Rex Achurch 4 1 Up   12 Peter Crosby
Graham Farrell 6 4 & 2   13 Ken Pronger
Geoff Foster 14 ½ ½ 15 Robin Kingma
Kevin Krogh 17 ½ ½ 16 Brett Groundwater
 
HEADLAND D.H. 4½ - 2½ D.H TWIN WATERS
Scott Bromfield 5 ½ ½ 8 John Catchpole
Ian Moore 7   6 & 4 8 Bruce Pratten
Warren Sorby 8 1 Up   9 Steve Evans
Peter Richardson 10   2 & 1 10 Russell Harris
Warren Selvage 13 2 Up   12 George Macaskill
John Cleary 15 3 & 2   10 Kevin Payne
Brett Stephenson 18 2 & 1   16 Malcom Beazley

Masters Black Round 3 - 1 March - Nambour

COOROY D.H. 3 - 4 D.H. PEREGIAN
Mark Bright 1 4 & 3   5 Mike Lagowski
Kevin Stevens 6   7 & 5 7 Peter Bell
Peter Kennedy 6 3 & 2   8 Russell bennett
Mark Kelly 6   3 & 2 9 Dale Whitney
George Hall 10 4 & 3   9 Peter Jenner
Paul Dudman 10   2 Up 11 John Parsons
Brian Clemow 15   3 & 2 12 Peter Boyle
 
MT COOLUM D.H 3 - 4 D.H NOOSA SPRINGS
Glenn Esden 4 ½ ½ 7 Andrew Horner
Chris Rolph 8   4 & 2 7 Mike Mason
Daryl Frost 10   4 & 3 7 Andrew Grzegozewski
Glenn Dodds 11 3 & 1   8 John Williams
Doug Shand 12 ½ ½ 12 Marcus Dolby
Paul Norman 13 3 & 2   13 Chris Collinge
Waynne Coleman 18   6 & 4 14 John Glennon
           
NAMBOUR
  BYE

 

 

Masters Red Round 2 - 23 February - Twin Waters

TWIN WATERS D.H. 3½ - 3½ D.H. NOOSA
John Catchpole 7 ½ ½ 8 Neville Hazlett
Bruce Pratten 8 4 & 2   7 Nick Walley
Steve Evans 8   4 & 3 3 Rex Achurch
Russell Harris 9 3 & 2   7 Darren Wylie
Kevin Payne 9   3 & 2 6 Graham Farrell
George Macaskill 11 6 & 5   10 Ian Burrough
Steve Horridge 12   5 & 4 13 Geoff Foster
 
CALOUNDRA D.H 2½ - 4½ D.H HEADLAND
Roger Smith 7   7 & 6 5 Scott Bromfield
Peter Murphy 8 2 Up   6 Ian Moore
Kevin Clues 10   3 & 1 7 Warren Sorby
Blue Loxton 11 ½ ½ 12 Warren Selvage
Ken Speare 15 4 & 3   13 Neil Oxley
Russell Michael 15   2 & 1 15 Burgess Stephenson
Paul Shaw 18   4 & 3 18 Brett Stephenson
 
MAROOCHY RIVER D.H. 5 - 2 D.H GYMPIE
Frank Watsford 6 5 & 4   2 Wayne Hastie
Jim Chiles 7 7 & 5   5 Ron Hall
Stephen Connors 10 2 & 1   8 Steve James
Rod Smith 12 4 & 3   10 Gary Davis
Stewart Evans 12   7 & 6 12 Ken Pronger
Robbie Moule 15   1 Up 14 Robin Kingma
Gerry Lynch 15 7 & 6   15 Brett Groundwater

 

Masters Black Round 2 - 23 February - Cooroy

 

NOOSA SPRINGS D.H. 2 - 5 D.H. NAMBOUR
Andrew Horner 6 2 & 1   3 Peter Black
Mike Mason 6   2 Up 5 Mike Peal
Andrew Grzegozewski 6 2 Up   5 Arthur Egan
Andrew Tregaskis 9   1 Up 8 Barry Reilly
Peter Teitzel 11   5 & 4 9 Scott Sommerville
John Glennon 13   2 & 1 12 Angus Smith
Graeme Maddern 18   5 & 4 13 Peter Simpson
 
PEREGIAN D.H 1 - 6 D.H MT COOLUM
Michael Car 3   2 Up 4 Craig James
Russell Bennett 8 5 & 4   4 Glenn Esden
Dale Whitney 9   4 & 3 6 Grant Airey
Peter Boyle 11   5 & 3 8 Chris Rolph
David Jenkins 12   6 & 5 10 Daryl Frost
Dean McMillan 12   6 & 5 11 Glenn Dodds
Nick Ahrens 13   5 & 3 18 Waynne Coleman
           
COOROY
  BYE

 

 

Masters Red Round 1 - 9 Febraury - Noosa 

 

NOOSA D.H. 4 - 3 D.H. HEADLAND
Nic Walley 8   3 & 2 5 Scott Bromfield
Darren Wylie 7 1 up   6 Ian Moore
Neville Hazlett 8 2 up   7 Warren Sorby
Ian Burrough 10 2 & 1   8 Neven Daniel
Ray Egge 10   5 & 3 12 Warren Selvage
Graham Farrell 5 2 & 1   15 Burgess Stephenson
Kevin Krogh 16   1 up 18 Brett Stephenson
 
TWIN WATERS D.H 2½ - 4½ D.H MAROOCHY RIVER
Steve Evans 8   5 & 4 7 Frank Watsford
Bruce Pratten 8   4 & 2 7 Jim Chiles
Russell Harris 9 5 & 3   7 John Sandow
George Macaskill 12 3 & 2   10 Shane Emery
Steve Horridge 12 ½ ½ 11 Rod Smith
Malcolm Beasley 15   6 & 4 14 Robbie Moule
Geoff Redman 17   6 & 4 15 Gerry Lynch
 
CALOUNDRA D.H. 5 - 2 D.H GYMPIE
Peter Murphy 8 4 & 3   4 Doug Westlake
Blue Loxton 8 5 & 3   6 Tim Coogan
Dick Kamen 12 5 & 4   8 Steve James
Jeff Griffin 12 2 up   11 Peter Crosby
Ken Speare 15   1 up 11 Ken Pronger
Russell Michael 15 7 & 6   14 Rob Kingma
Paul Shaw 18   2 & 1 15 Brett Groundwater

 

Masters Black - Mt Coolum

 

PEREGIAN D.H. 2½ - 4½ D.H. NOOSA SPRINGS
Michael Car 5 ½ ½ 8 Andrew Horner
Mike Lagowski 7   3 & 1 8 Michael Mason
Peter Bell 10   7 & 6 11 John Williams
Russell Bennett 11   3 & 2 12 Andrew Tregaskis
John Parsons 14 4 & 2   14 Jean-Luc Chaudet
Dean McMillan 15   1 Up 14 Peter Teitzel
Nick Ahrens 16 3 & 2   16 Glen Sunderland
 
NAMBOUR D.H 3½ - 3½ D.H COOROY
Peter Black 5   3 & 1 3 Marc Bright
Arthur Egan 8 ½ ½
8 Mark Kelly
Mike Peal 9 2 & 1   9 Brett Robertson
Barry Reilly 10 3 & 2   11 Peter Buchbach
Scott Sommerville 11 2 & 1   12 George Hall
Angus Smith 15   4 & 2 12 Peter Dudman
Peter Simpson 16   8 & 6 15 Jeff McDonald
           
MT COOLUM
  BYE

 

 

 

 

 

Next Post Previous Post